تجربه قزوین اندازی خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان

تجربه: قزوین اندازی خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان کارگاه مچ اندازی بانوان پایگاه قهرمانی اردیبهشت

گت بلاگز وب‌گردی چه زنانی اجرت‌المثل کمتری می‌گیرند؟

یکی از حقوق ویژه‌ای که دین اسلام جهت زنان در نظر گرفته، این است که هیچ مردی نمی‌تواند تا زمانی که تمامی حق و حقوق همسرش را پرداخت نکرده هست، او را طلاق دهد.

چه زنانی اجرت‌المثل کمتری می‌گیرند؟

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، یکی از حقوق خاص ای که دین اسلام جهت زنان در نظر گرفته، این است که هیچ مردی نمی تواند تا زمانی که تمامی حق و حقوق همسرش را پرداخت نکرده هست، او را طلاق دهد. هر اندازه که مدت زندگی یکسان زیاد باشد، این حقوق نیز زیاد کردن می یابد و به همین علت بسیاری از مردانی که بدون هیچ علت منطقی قصد طلاق دادن همسر خود را دارند، از این مساله منصرف می شوند.

عبارات مهم : زندگی
اجرت المثل یکی از همان حقوق خاص ای است که شرع و قانون جهت زنان در نظر گرفته هست. زن وظایف خاصی در زندگی زناشویی دارد که به وسیله قانون و شرع برشمرده شده است هست. این وظایف مشمول بر تمکین عام و تمکین خاص هست. مطابق قانون به محض ازدواج، میان زوجین وظایف و تکالیفی برقرار می شود که آن ها باید نسبت به یکدیگر آن را انجام دهند.

تمکین عام

تمکین عام به معنای حضور زن در زندگی یکسان و عمل به وظایفی است که شرع و قانون تعیین کرده هست. به عنوان نمونه زن شرعا نمی تواند بدون اجازه همسرش از منزل خارج شود. ادامه تحصیل و کار کردن زن در خارج از منزل نیز باید با اجازه شوهر باشد، هر چند در حال حاضر بسیاری از زنان این حقوق را در عقدنامه دریافت می کنند.

تمکین خاص

تمکین خاص نیز به معنای عمل کردن زن به وظایف زناشویی هست.

اجرت المثل

حال اگر زن در طول زندگی یکسان و در منزل همسر خود، کاری به جز این موارد را به دستور شوهر انجام دهد، مستحق پاداشی است که به آن اجرت المثل گفته می شود.
کارشناسی پرونده های اجرت المثل نیز مانند تمام امور حقوقی مشمول بر فوت و فن های خاصی است که کارشناسان با دقت به آن پیگیری و آن را رعایت می کنند. به عنوان نمونه به زنان شاغل در خارج از منزل هر لحظه اجرت المثل کمتری تعلق می گیرد. در قانون و شرع زن مالک دارایی و پولی است که به دست می آورد و حال اگر با توافق شوهر، او در خارج از منزل کار می کند، الزامی ندارد که حتی یک ریال از درآمد خود را به همسرش بپردازد یا اینکه در منزل خرج کند. در بحث اجرت المثل هنگامی که زن بیرون از منزل شاغل باشد، طبیعتا وقت کمتری جهت کارهای منزل می گذارد، هر چند ممکن است استثنا هایی وجود داشته باشد و زنی در عین اشتغال در خارج از منزل همه وظایف خود را انجام دهد؛ ولی این فرض چندان منطقی نیست، لیکن کار در منزل بر اساس وقت تنظیم می شود و زنی که در ساعت ۵ بعد از ظهر به منزل می رسد، نمی تواند مانند زنی که از صبح در منزل هست، کار و فعالیت داشته باشد. تحصیلات زن نیز مساله دیگری است که در اجرت المثل او موثر هست.

استدلال این نظریه نیز این است که دستمزد یک پرستار با تحصیلات لیسانس بسیار بیش از دستمزد پرستاری با تحصیلات دیپلم هست. پایگاه اجتماعی، شئون زن، شغل پدر، محل زندگی در وقت مجردی و تحصیلات در وقت تجرد و بعد از ازدواج هم در زیاد کردن میزان اجرت المثل تاثیر قابل توجهی دارد. توصیه جالب اینکه زنانی که فقط منزل دار هستند، در وقت کارشناسی جهت تعیین اجرت المثل، رقم های بهتری دریافت می کنند. تعداد فرزندان نیز از موارد موثر در کارشناسی اجرت المثل هست. اگر فرزندان مادری دختر باشند، اجرت المثل کمتری به او تعلق می گیرد، چون فرض بر این است که در منزل دختر هر لحظه کمک حال مادر هست؛ حال آن که در خصوص پسر ها چنین مساله ای همیشگی نیست. اگر مادری فرزند خود را از شیر خود تغذیه کرده باشد نیز مشمول دریافت اجرت المثل بیشتری هست.

اینکه زنی در هنگام ازدواج، فرزند یا فرزندان قبلی همسرش از زن سابقش را نیز بزرگ کند، باز هم باعث زیاد کردن میزان اجرت المثل زن می شود. ممکن است مردی بخشی از ایام زندگی خود را در ماموریت کاری خارج از کشور یا به عنوان نمونه زندان گذرانده باشد. این مساله نیز در کم کردن یا زیاد کردن اجرت المثل موثر هست. معمولا جهت ایام عقد و زمانی که زن در منزل پدرش است و با همسرش دچار مسئله می شود، اجرت المثلی تعلق نمی گیرد.

منبع:میزان

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: زندگی | قانون | اجرت المثل | دانشنامه حقوقی | حق و حقوق همسر | دین اسلام | طلاق | تمکین

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog